YÖKDİL Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 2016 yılında almış olduğu karar sonrasında ilk defa Mart 2017 döneminde uygulanan bir akademik yabancı dil sınavıdır. ÖSYM bünyesinde yapılan bir sınav olmayan YÖKDİL, Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından uygulanmaktadır.

2017 yılında Mart-Temmuz ve Kasım aylarında uygulanacak olan YÖKDİL’in 2018 yılı itibariyle senede iki defa sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde yapılacağı açıklanmıştır. YÖKDİL sınavı İngilizce’nin yanı sıra Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde de uygulanmaktadır.

YÖKDİL 2012 yılına kadar uygulanan ÜDS ile benzer özelliklere sahip bir sınav olup, adaylar soru kitapçığı olarak fen-mühendislik, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri şeklinde üç tematik alandan birini seçebilmektedir. Sınav tıpkı YÖKDİL gibi 80 soru ve 180 dakikadan oluşmakta, yanlış cevaplar doğruları götürmemektedir.

YDS puanı akademik amaçların dışında kamu atamaları ve çeşitli özel sektör başvuruları için de kullanılabilmekte iken, YÖKDİL sadece akademik amaçlarla yabancı dil puanına ihtiyaç duyan adaylara hitap etmektedir.

YÖKDİL sınavı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için www.yokdil.yok.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

YÖKDİL ?

 • YÖKDİL Sınavına Kimler Katılabilir?

  Yökdil Sınavı; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce olarak yapılmaktadır. Bu sınavın gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da yapılması ve yılda iki kez gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Yökdil Sınavına; yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.
 • YÖKDİL Sınavına Hangi İngilizce Seviyesinde Hazırlanmak Gerekir?

  YÖKDİL sınavında;
  50-60 puan hedefleyen bir aday: B1 (Intermediate)
  70 Üzeri puan hedefleyen bir aday: C1 (Advanced) & C2 (Proficiency)
  seviyesinde olması gerekir.
 • YÖKDİL Sınavına Nasıl Başvurulur?

  Yökdil Sınav başvuruları elektronik ortamda www.yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden ve sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılmaktadır. Adaylar sınava girmek istedikleri alanı sınav başvurusu esnasında seçmektedir.
 • YÖKDİL Sınavının İçeriği Nedir?

  Sınavda, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacaktır. Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden ve yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmemektedir. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilmektedir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle "geçersiz" sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilmektedir. Puan hesaplamasında her doğru soru 1,25 puandır.

 • YÖKDİL Sınav Süresi Ne Kadardır?

  Adaylara 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilmektedir. Adayların bu süre içerisinde 80 soru cevaplamaları beklenmektedir.
 • YÖKDİL Sınavında Geçerli Skor Nedir?

  Bu sınavdaki geçerli puan doktora başvuru sürecindeki adaylar için en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 puandır.
 • YÖKDİL Sınav Sonucu Kaç Yıl Geçerlidir?

  YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır. Bu sınav aynen YDS’de olduğu gibi süresiz geçerli olmakla beraber üniversiteler ya da bazı kurumlar kendi şartlarını belirleyip sınav geçerliliğinin süresiyle ilgili limit koyabilmektedirler. Dolayısıyla sınava hazırlık sürecinde YDS puanının kullanılacağı kurumdan bu bilginin kontrol edilmesi gerekir. Bu sınavın sonucu, dil tazminatı için 5 yıl süreyle geçerlidir. Sınava birkaç kez girmiş adayların aldıkları sonuçlar içinde en yüksek olanı geçerli sayılmaktadır.Kurumumuzda YÖKDİL eğitimi profesyonel eğitimciler tarafından verilmektedir..

- Pendik Amerikan Kültür Derneği Dil Okulları Sınav İngilizcesi Programları ile YÖKDİL'de iyi bir skor elde etmeniz için size profesyonel destek vermektedir.