Proficiency (Yeterlik) sınavı, üniversitelerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendi bünyelerinde hazırladıkları yabancı dil seviye tespit sınavıdır. Hazırlık atlama sınavı olarak da bilinir. Hazırlık atlama sınavı öğrencileri 1 yıl olan İngilizce hazırlık dönemini atlayarak doğrudan üniversite öğrenimlerinin birinci yılına geçmeyi ya da çoklu kur sisteminde en ileri seviyeden başlayarak kaybedecekleri zamanı minimuma indirgemeyi hedeflerler. Üniversiteyi yeni başlayacak tüm adaylar bu sınava katılabilir

Her üniversitenin hazırlık atlama sınavı farklıdır, dolayısıyla her üniversitede yapılacak sınav farklılık göstermektedir.

Sınav her üniversite için farklı olsa da temel olarak gramer, kelime, okuma, yazma ve dinleme bölümlerinden oluşur. Bazı üniversiteler konuşma becerisini ölçme amaçlı speaking bölümü eklerken, bazı üniversiteler dinleme bölümünü sınavdan çıkarmışlardır.

Pendik Amerikan Kültür olarak uzman kadromuz ile ögrencilerimize özel rehberlik çalısması yaparak bireye özgü yöntem ve materyalleri kullanarak tercihe göre grup programlarıyla ya da özel programlarla ögrencilerimizi hazırlık atlama sınavına başarıyla hazırlamaktayız.

Proficiency ?

 • Proficiency Sınavına Kimler Katılabilir?

  Bu sınava üniversitelerin hazırlık eğitimi olan bölümlerine yerleşmiş olan tüm öğrenciler katılabilir.
 • Proficiency Sınavına Hangi İngilizce Seviyesinde Hazırlanmak Gerekir?

  Bu sınava katılan öğrencilerin başarılı olabilmeleri için İngilizcelerinin B1(pre-intermediate) seviyesinde olması beklenir. Öğrenci bu sınavı geçemese bile alacağı puan önemlidir. Çünkü seviyesine uygun bir grupta hazırlık eğitimini alması bu sınavdaki performansına bağlıdır.
 • Proficiency Sınavına Nasıl Başvurulur?

  Sınava başvuru şekli, tarihi vb. detaylar üniversiteler tarafından kendi öğrencilerine duyurulmaktadır.
 • Proficiency Sınavının İçeriği Nedir?

  Sınav üniversiteden üniversiteye göre farklılık göstermekle birlikte temelde dil bilgisi (grammar), kelime (vocabulary), okuma (Reading), yazma (writing) ve dinleme (listenning) bölümlerinden oluşur. Bazı üniversite bu bölümlerin arasına konuşma (speaking) bölümünü de ekler.Öğrencilerimizin okuduğu üniversitenin sınav formatına göre özel olarak hazırlanır. Amaç; öğrencimize sınav stratejisini kazanmalarını sağlamaktır. Öğrencilerimizin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve dilbilgisi becerilerine hakim olmaları özel materyaller, ödevler, vs.. ile sağlanır.

- Proficiency sınavına hazırlık programı; konusunda uzman eğitmen kadromuz tarafından verilmektedir.